„Lapok, Aspidistra“ – George Orwell // knygos apžvalga

1936 metais, kęsdamas nuolatinį badą ir gyvendamas visiškam skurde, per savaitę gaudamas viso labo du svarus, George Orwell sumąstė parašyti Knygą apie panašų į save menininką, atsisakiusį pinigų, socialinio statuso ir „normalaus gyvenimo“.„Lapok, Aspidistra“ – tai tikrų tikriausia socialinė kritika, kuri, kaip įprasta Orwellui, parašyta itin kandžiai ir ironiškai. „Lapok, Aspidistra“ nagrinėja panašias temas, kaip ir „1984“. Šios problemos man atrodo žymiai opesnės šiais laikais negu tada, kai knyga buvo parašyta (nebūtų tai George Orwell) ir lygiai taip pat baksnoja žmonių nosį į jų pačių šūdą bei atvirai, nepagražintai parodo, kokia apgailėtina, kvaila ir veidmainiška yra mūsų visuomenė.


Knygynas, kuriame nėra vertų dėmesio Knygų , pigios landynės, myžalais ir prastu alumi dvokiantys barai, badas, skurdas, poezija ir, žinoma, aspidistra – štai tokia atmosfera vyrauja.


Orwell sugebėjo tobulai perteikti tai, ką jaučia nuolatinio bado ir skurdo kamuojamas žmogus bei kaip jis keičiasi iš išorės ir vidaus dėl pinigų trūkumo ar pertekliaus. Mane labai sužavėjo tai, kad romane didelis dėmesys skiriamas pagrindinio veikėjo psichologiniam portretui. Gordon Comstock man asmeniškai yra geriausias Orwello sukurtas personažas.


Knygoje taip pat plačiai nagrinėjama, ar iš tiesų menininkas turi kęsti badą, skurdą ir kitus dalykus, kad galėtų sukurti tikrą meno kūrinį, o gal kaip tik priešingai?..


„Lapok, Aspidistra“ literatūriškai gal ir silpnesnė nei „1984“ ir „Gyvulių ūkis“, bet tai taip pat yra viena iš tų Knygų, kurias tiesiog privalu perskaityti.


„Pinigų garbinimas yra pakylėtas į religijos lygį. Galbūt tai yra vienintelė tikra mums likusi religija – vienintelė tikrai išjausta religija. Pinigas tapęs tuo, kuo anksčiau buvo Dievas. Gėris ir blogis neteko prasmės, jų vietą užėmė sėkmė ir nesėkmė. Gėris pavirto gėrybe, tapo turto sinonimu. Dekalogas susitraukė iki dviejų įsakymų. Vienas darbdaviams – išrinktiesiems, pinigų karalystės žyniams: „Daryk pinigus“. Kitas darbuotojams, vergams, mažiems žmonėms: „Neprarask darbo.“

Fotografijos ir apžvalgos autorius @zilvinasgeciauskas

Viršus