,,Gėlių vaikai“, geriau žinomi kaip hipiai – išskirtinės asmenybės, kurių judėjimas prasidėjo 1960 m. JAV.
Tyrinėtojai, siekę sukurti visuomenę, kurioje nebūtų karo. Visuomenę, kurioje visa ko pagrindas būtų Meilė.
,,Gėlių vaikai“, geriau žinomi kaip hipiai – išskirtinės asmenybės, kurių judėjimas prasidėjo 1960 m. JAV. Ryškios spalvos, roko muzika, idealistinės idėjos – vieni pagrindinių dalykų, tapusių neatsiejamomis hipiško gyvenimo dalimis. Laisvai krintantys ilgi plaukai, spalvoti, neretai gėlių raštais padabinti rūbai laikomi šio judėjimo dalimi buvusių asmenybių ikonišku stiliumi, kuris buvo visiškai priešingas visuomenei įprastam, „norma“ laikomam, tobulumo siekiančiam tiek aprangos, tiek kasdienio gyvenimo suvokimui.
Greičiausiai būtų klaidinga manyti, jog hipiai buvo tik judėjimas, kurio pradžia – maištingi jaunuoliai, trokštantys pokyčių. Taip, galbūt kai kam tai buvo laikinas dalykas, bet, kita vertus, neretam hipiui visa tai tapo gyvenimo būdu, kuris persipynė ir kuriamoje/klausomoje muzikoje, vizualiuosiuose menuose, filosofijoje, religijoje bei kasdienėje rutinoje.
Šio judėjimo viena iš pradinių priežasčių buvo tuometiniai kariniai veiksmai, vykę Vietname. Sužadintas taikos troškimas lėmė JAV jaunimo protestus, kurie buvo nukreipti prieš nesantaiką pasaulyje. Antikariniai protestai tarytum natūraliai iššaukė ir norą priešintis tam tikroms nusistovėjusioms visuomenės normoms, rasizmui, materializmui-vartotojiškumui, kuris, kaip žinoma, pirmiausia gan tvirtai įsišaknijo būtent JAV.
Pripažinsiu, ilgą laiką idealizavau hipius daugeliu aspektų, rodės, jog tai – visuomenė, kuri apdainuojama legendinėje John’o Lennon’o dainoje „Imagine“ – tobula utopija. Nepaisant to, nereiktų pamiršti fakto, jog nėra nieko tobulo. Šiuo atveju hipiškas gyvenimas reiškia ir artimą santykį su įvairiomis, kartais ypač stipriomis narkotinėmis medžiagomis, kurios padėdavo „atsijungti“ nuo realaus pasaulio, tačiau galimai sukeldavo ir neigiamų pasekmių, priklausomybių.
Kita vertus, nei dabartinė, nei tuometinė visuomenė, nei hipiai neįgyvendino to utopinio pasaulio scenarijaus, kuris gan plačiai paplitęs nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ar kultūrinių ypatumų. Bet ar tai reiškia, jog hipiai – nereikšminga detalė pasaulio istorijoje?
Idėjos, sužadintos septintame dešimtmetyje, vis dar įkvepia ir šių laikų žmones, skatina susimąstyti apie visuomenėje gajas socialines bei aplinkosaugos problemas, kurios vienaip ar kitaip liečia kiekvieną iš mūsų. Galbūt tai puikus pavyzdys, jog pokytis, paženklintas klaidomis, yra geriau nei jokio?
Straipsnis @gday_light
Iliustracija @evelina.jasinskaite