Tatuiruotės. III dalis

Vyraujančias gaujas ir mafiją galima išskirti kaip atskirą kultūrinę grupę. Kiekviena įtakinga gauja ar mafija turi savo skiriamąjį ženklą – tatuiruotę, kurios padeda atskirti kokiai gaujai priklauso žmogus.

Vyraujančias gaujas ir mafiją galima išskirti kaip atskirą kultūrinę grupę. Kiekviena įtakinga gauja ar mafija turi savo skiriamąjį ženklą – tatuiruotę, kurios padeda atskirti kokiai gaujai priklauso žmogus.

Didžiosios Britanijos gaujų narius galima atskirti iš ant pirštų ištatuiruoto akronimo ACAB, kuris šifruojamas kaip „All Cops Are Bastards“ („visi mentai yra šunsnukiai“), tačiau jei tatuiruotės reikšme susidomi mažiau išmanantys tvarkos sergėtojai ar būsimas darbdavys, ji paaiškinama kaip „Always Carry A Bible“ („visuomet nešiokis Bibliją“).

JAV mafijos „Mara Salvatrucha“ nariai puošiasi raidėmis MS ir skaičiumi 13. Galimi įvairūs deriniai: MS, MS-13, 13 ir pan. 

Japonų mafijos Yakuza tatuiruotės užima beveik visą kūno plotą, netatuiruotos lieka matomiausios vietos – veidas, kaklas, rankos, nes priešingai nei dauguma gaujų, Yakuza nariai stengiasi neišsiduoti ir paslėpti savo tatuiruotes, kurios yra spalvotos ir labai primena tapybą. Jose vaizduojama japonų mitologiniai herojai, drakonai, demonai ir budizmo ženklai. Dėl Yakuza mafijos tatuiruotės Japonijoje ir dabar vertinamos nepalankiai. 

Didžiausią reikšmę ir giliausias tatuiruočių tradicijas turi Rusijos nusikaltėliai save dar vadinantys „Vor v zakone“ (Vagis įstatyme). Rusijos kalėjimuose tatuiruotės ilgą laiką buvo griežtai uždraustos, nusikaltėliai patys turėjo susigalvoti kaip ir iš kur gauti reikalingų medžiagų, todėl tatuiruočių technikai buvo skiriama mažai dėmesio, visa esmė slypėjo pačiame piešinyje.

Norint sužinoti, kiek laiko žmogus praleido už grotų, tereikia suskaičiuoti ištatuiruotos cerkvės kupolus. Tigras ant krūtinės reiškia, jog tas kalinys yra agresyvus, ypač prieš policininkus, o toje pačioje vietoje ištatuiruotas kryžius reiškia, kad šis kalinys yra labai aukšto rango nusikaltėlių pasaulyje. Taip pat viena iš pagrindinių tatuiruočių – kortos, konkrečiau – tūzai. Pikų tūzas reiškia, kad žmogus yra autoritetingas vagis, kryžių tūzas byloja apie kitos srities nusikaltėlį, būgnai praneša apie informatorių, ši korta, kaip ir širdžių tūzas, reiškiantis, jog žmogus galimai yra homoseksualus, yra ištatuiruojamos per prievartą. Voratinklis reiškia, kad nusikaltėlis priklausomas nuo narkotikų, o žvaigždės turi dvi reikšmes: 1) Jei ant kiekvieno kelio ištatuiruota po žvaigždę, tai reiškia, kad šis žmogus niekada nekeliaklupsčiaus; 2) Po žvaigždę ant pečių žymi aukštą nusikaltėlio statusą. 

Kitos, populiarios, tačiau jokiai konkrečiai gaujai nepriklausančios tatuiruotės ir jų reikšmės: „1488“ „14“ arba „88“ byloja apie rasistines ir nacistines žmogaus pažiūras. Ašara – labai populiari tatuiruotė, kuri gali reikšti, kad šis žmogus įvykdė žmogžudystę arba, jei ašara nenuspalvinta, tai gali reikšti, jog buvo nužudytas šio žmogaus draugas ir jis siekia keršto. Penki taškai (keturi kampuose ir vienas viduryje) – simbolizuoja keturias kalėjimo sienas ir nusikaltėlį esantį jų viduje.

Nuo pat anksčiausių laikų visuose pasaulio kampeliuose vyravo skirtinga tatuiruočių darymo technika. Vienas iš žinomiausių būdų buvo paplitęs kai kuriose Pietų Amerikos indėnų gentyse, kur specialiu instrumentu, išilgai piešinio kontūro, oda buvo badoma iki pat kraujo ir paskui įtrinama dažais. Kai žaizda užgydavo, įsiskverbę dažai likdavo visam gyvenimui. Šiaurės rytų Sibiro gyventojai grafitu ar taukų bei suodžių mišiniu nudažytuo siūlu, įvertu į adatą, išvarstydavo odą pagal iš anksto paruoštą piešinį. ~ Taip buvo atliekamos pačios primityviausios tatuiruotės. Dažniausiai pasitaikiusi technika buvo kūno badymas adata. Šiam metodui naudoti žuvų kaulai, medžių spygliai arba aštrios kriauklių nuolaužos. Okeanijos salose, buvo naudojami įrankiai, panašūs į šukas (prie medinės rankenėlės pritvirtinti aštrūs akmenų, kriauklių ar kaulų gabalėliai). Pirmieji instrumentai buvo pagaminti iš rago ir kaulo. Šie piešiniai ant kūno egzistuoja jau keliasdešimt tūkstančių metų (iš seniausių išlikusių pavyzdžių yra rasta sudžiūvusių odos liekanų su dažų pėdsakais Egipto faraonų kapavietėse).

Tatuiruočių daryme didžiausią perversmą sukėlė amerikietis Samuelis Oreilis, kuris 1891 metais pirmasis išrado elektrinę tatuiruočių darymo mašinėlę. Ji buvo paremta Tomo Edisono siuvinėjimo mašinos principu. Nuo šio išradimo padidėjo tatuiruočių darymo produktyvumas, nes šio atradimo dėka jas padaryti buvo visai paprasta. Taip pat pasikeitė tatuiruočių vertė. Jos tapo prieinamos ne tik elitui, bet ir žemesnėms klasėms. 

Straipsnio autorė _asimiliacija_
Iliustracijos autorė @_g.part

Viršus