Neretai temos, susijusios su asmens sveikata, priimamos gan jautriai. Kai kurie dalykai, deja, vis dar laikomi tabu – neliečiamais. Gali susidaryti įspūdis, jog tam tikri sveikatos ypatumai prilyginami defektams, trūkumams. Nepaisant to, pasaulyje yra atvejų, kai nepageidaujamos savybės tampa privalumais.
Yayoi Kusama – 1929 m. gimusi ir tebekurianti japonų avangardo pradininkė.
Vaikystėje moteris itin kentėjo nuo mamos pykčio priepuolių, kurie ypač sustiprėjo Kusamai ėmus regėti bei girdėti haliucinacijas ir pradėjus pagal jas tapyti paveikslus. Laimei, sulaukusi pilnametystės, menininkė paliko tėvų namus ir ėmė intensyviai užsiimti kūryba. Kurį laiką Yayoi Kusamos menas, kurio itin svarbus akcentas – žirneliai, nesulaukė dėmesio, tačiau 2014 m. leidinyje ‘’The Art Newspaper’’ ji buvo paskelbta populiariausia menininke.
Šiandien, būdama 91-erių, Kusama išsiskiria ir tuo, jog aukcionuose jos darbai parduodami už 1-5 milijonus JAV dolerių – kol kas tai bene didžiausi honorarai, kuriuos kada nors yra gavęs dailininkas dar būdamas gyvas. Taigi, jei ne menininkės liga bei haliucinacijos, tikėtina, jog šios moters pavardė mažai kam būtų girdėta.
Vienas žymiausių lietuvių išeivijos rašytojų Antanas Škėma, jaunystėje vis ieškojęs savęs, galiausiai suvokė, kad jo vieta – teatre.
Vaikystėje Škėmai teko patirti savotišką mamos netektį – moteris, išgyvenusi įvairių siaubingų dalykų, rašytojui dar būnant visai mažam, susirgo psichikos liga ir pasitraukė į savo pasaulėlį, kuriame nepavykdavo apsilankyti net patiems artimiausiems. Ši ir kitos gyvenimo patirtys paveikė A. Škėmą – prozoje justi vyraujantis absurdo, ,,memento mori’’ dvelksmas.
Įvairiapusiška gyvenimo patirtis bei turimos psichikos problemos nesustabdė menininko nuo rašymo. Artimas dramaturgo bičiulis psichiatras ir literatas Julius Kaupas yra sakęs, kad ,,kūryba Škėmai buvo tarsi psichiatrinis interviu, kuriame jis bandė parodyti savo žaizdas.’’ Taigi akivaizdu, jog tai, ar turimi tam tikri asmens ypatumai taps privalumais, ar trūkumais, priklauso tik nuo paties žmogaus. Kartais net ir baisiausi ,,defektai’’ gali tapti didžiausia asmens stiprybe.
Teksto autorė @gday_light
