Kūrybinis blokas

Kūrėjų galvos skausmas – kūrybinis blokas – ir kaip jį įveikti

Rašytojai, kaip ir kitų sričių menininkai, dažnai gali susidurti su „kūrybos bloku“ – būsena, kai žmogus nebežino, kaip išreikšti savo mintis, ir ilgą laiką kankinasi laukdamas, kol viskas susitvarkys. Bet patirtis sako, kad laukti užtrunka, o bloką įveikti galima ir kitokiais būdais.


Pirmiausia reikėtų pravalyti senąsias mintis, pajudėti ir nusiteikti, kad pirmu prisėdimu neparašysite romano. Praverkite langą, išeikite į lauką. Jei turite galimybę, galite rašyti gamtoje, o jei nenorite būti lauke – prasimankštinkite.


Paruoškite darbo vietą, kuri jums būtų patogi, geriausia, kad sėdėtumėte krėsle ar kėdėje, kadangi lovoje net labai nusiteikę padirbėti… užsnūsta. Pasidarykit kavos ar arbatos. Jei nenorite, iš karto imkitės darbo ir atverkit word‘o lapą ar atsiverskit sąsiuvinį.


Leiskite sau paįvairinti rašymą – jei iki šiol rašėt tik apie knygas, mėginkit parašyti kita tema. Išmėginkite savo jėgas rašydami eiles ar prozą.


Perlaužti rašymo bloką taip pat padeda „writing prompts“ – susiraskite sudominusią mintį ir mėginkite rašyt pagal ją. Jei rašot ne istorijas, o tinklaraštį ar ką nors panašaus, visada galima paieškoti minčių kitose panašaus pobūdžio svetainėse. Paskaitinėkit straipsnius, knygas, pažiūrėkite filmą, bet nepamirškit, kad norite perlipti rašymo bloką, tad neužsibrėžkite peržiūrėti visus filmus iš sąrašo. Mintis gali kilti net bendraujant su draugu, o dar geriau – su kitu rašytoju, kuris žino, kokioje situacijoje esate.


Atmintis nėra amžina, tad nuo dabar pradėkite kiekvieną mintį užrašinėti. Užrašai pravers net tuomet, kai turite daug motyvacijos rašyti.


Jei nerašote dėl „netikėtai“ atsiradusios kitos veiklos, mėginkite planuoti savo laiką, o į dienotvarkę nepamirškite įtraukti rašymo.


Galiausiai rašymas neturi būti prievolė, tad ilsėkitės ir kaupkit naujas mintis, kai jaučiate, kad jums to reikia.

Straipsnio autorė @violeta_sataityte

Viršus