Maria Tymoshenko

Kaip ir apie visą LGBT+ bendruomenę, taip ir apie translytiškumą visuomenėje sklando daugybė mitų. Norint pradėti naikinti įsišaknijusius klaidingus žmonių įsitikinimus, svarbu apie tai kalbėti ir plėsti visuomenės žinių bagažą ir tokiu būdu mažinti paplitusius mitus. Viena iš asmenybių, save priskiriančių translyčių žmonių bendruomenei ir nebijanti laužyti stereotipų, susijusių su šia lytine mažuma, yra Maria Tymoshenko.

Ši asmenybė – Ukrainos kompozitorė ir fortepijonininkė, garso dizainerė. Maria žavisi šiuolaikiniu menu, dalyvauja įvairiuose meno projektuose, LGBT+ ir žmogaus teisių aktyvizmo akcijose. Ji, būdama translytė, savo Youtube kanale su tūkstančiais prenumeratorių dalinasi savo patirtimi. 

Maria pirmą kartą savo prenumeratoriams, kaip translytė, pasirodė savo draugės parodoje apie Ukrainos translyčių moterų kasdienybę per Kijivo Pride savaitę, 2019 metais. Tuo metu jos nusprendė sukurti vaizdo įrašą, kuriame chronologiškai sujungė Marios translytiškumo virsmo nuotraukas. Nors kompozitorei atsiverti šioje visuomenėje buvo nelengva ir prarado nemažai prenumeratorių, bet Kijivo Pride dalyvių buvo sutikta šiltai, sulaukė palaikymo, o palikusius prenumeratorius pakeitė kiti. 

Maria pripažįsta, kad translyčių moterų padėtis Ukrainoje yra nelengva. Nors ji asmeniškai nėra patyrusi smurto, neturi problemų dėl darbo (nes yra laisvai samdoma darbuotoja), bet didelė dalis translyčių jį patiria bei turi sunkumų dėl diskriminacijos rasti darbą. Be to, nemažai religinių organizacijų propaguoja „šeimos vertybes“, jos skelbia, kad transmoterys yra iškrypėlės ir keistuolės. 2018 m. tokios organizacijos netgi užpuolė dalyvius per translyčių asmenų atminimo dieną.

Mariai svarbi gyvenimo dalis yra muzikos kūrimas. Ją ypatingai įkvepia kūrimo procesas. Kurti pradėjo ėmus vartoti pakaitinę hormonų terapiją, siekdama pasikeisti lytį. Anksčiau Maria mėgo technologijas, dirbo IT srityje, tačiau, pradėjusi vartoti hormonus, jie pakeitė ne tik jos kūną, bet ir protą bei pomėgius. Ji ėmė subtiliau suvokti garsus, kvapus ir spalvas. Be to, kasdienybėje pradėjo mažinti krūvį, o nuolatinę veiklą pakeitė laiko skyrimas labiau suvokti pasaulį.

Kompozitorė kuria muziką fortepijonui neoklasikiniu stiliumi. Taip pat išleido du EP (Extended Play) su italų leidykla Halidon: Magic Flow (2017) ir Clarity (2018). Po to pradėjo dirbti su elektronine multi instrumentine muzika. Bet ji pripažįsta, kad muzikinis stilius dar nėra iki galo susiformavęs. Kuriant kompoziciją, jai įtaką daro asmeninės istorijos ar jausmai, visi jos kūriniai yra tarsi reikšmingos emocinės žymės. Kai kurios iš šių istorijų yra tokios asmeniškos, kad jas galima pasakyti tik per muziką ar kito meno išraišką. 

Tekstas: @menesienaidziai
Iliustracija: @beezin.art

Viršus