#Susipažink su J. R. R. Tolkien

,,Giliai po žeme, oloje, gyveno hobitas’’

Šiais laikais tikriausiai mažai kas nėra girdėjęs apie ,,Hobitą’’, ,,Žiedų valdovą’’. Deja, kaip neretai pasitaiko, kūriniai tampa geriau žinomi nei patys autoriai. Johnas Ronaldas Ruelis Tolkienas į šį pasaulį įžengė prieš 125-erius metus, 1892-ųjų sausio 3 d., kartu su savimi atsinešdamas ir dovaną kurti. Tolkien’as – anglų mokslininkas, Oksfordo universiteto profesorius, folkloristas, puikus viduramžių specialistas, rašytojas, XX a. klasikas, kurio vardas, tikėtina, amžiams įrašytas į pasaulio fantastinės literatūros istoriją. Nors gimė Pietų Afrikoje, po tėčio mirties kartu su broliu bei mama persikėlė į Angliją, kur kiek vėliau po atvykimo juos ėmėsi globoti katalikų kunigas Francis Morganas, padaręs nemažai įtakos J. R. R. Tolkien’o gyvenimo nuostatoms bei kūrybai.
Įdomu tai, jog, nors pats rašytojas buvo atsidavęs krikščionis, jo kūrinių negalėtume pavadinti alegorijomis, religiniais tekstais. Kaip vienam savo gerbėjų kartą rašė: ,,Mitas ir stebuklinė pasaka turi turėti moralinius ir religinius principus, bet negalima, kad jie lįstų lauk ir kad turėtų tą pačią formą, kaip ir realiame pasaulyje.’’ Nepaisant to, jog atvirai savo veikaluose to neminėjo, tokios vertybės kaip tikėjimas, viltis ir meilė, galima teigti, buvo jo šedevrų pagrindas. Religinių užuominų nebuvimą kūryboje Tolkienas paaiškina taip: ,,Fantazavimas – tai natūrali žmogiška veikla. Ji jokiu būdu negriauna ar neįžeidžia žmogiškojo proto ir lygiai taip pat ji nesiaurina mokslinių žinių poreikia ir netemdo tikrovės, o fantastinio kūrinio rašymas yra tikras krikščioniškas darbas.’’
Garsiausiai pasaulyje nuskambėjusį ,,Hobitą’’ bei jo tęsinį ,,Žiedų valdovą’’, prie kurių buvo praleista net 12 metų, profesorius Tolkien’as parašė paskatintas nepasitenkinimo, jog anglai neturi savo mitologijos, o viską skolinasi iš kitų tautų.

Įkvėpimas rašytoją ,,pagavo’’ taip, jog jis ne tik kad sukūrė dar iki tol neįsivaizduotą unikalų pasaulį, bet ir išgalvojo kalbą, kuria pats mėgo kurti eiles, o po kūrinio paskelbimo nemažai gerbėjų, dabar vadinamų tolkinistais, panoro išmokti ja bendrauti tarpusavyje.
Kalbant atvirai, manau, jog J. R. R. Tolkien’as – genijus, kurio palikti veikalai – už brangakmenius vertingesnė dovana mūsų realybės išvargintam pasauliui.
Straipsnio autorė @gday_light

Viršus